П'яткова шпора

П'яткова шпора – кісткове розростання у формі дзьоба, шипа або клина, розташоване в області бугра п'яткової кістки з його підошовної сторони або в області прикріплення ахіллового сухожилля. Захворювання надзвичайно широко поширене і становить близько 10% від загального числа хвороб кістково-м'язової системи.

Шпори п'ят частіше розвиваються у жінок у віці старше 40 років. Сприятливими факторами до утворення п'яткових шпор є плоскостопість (виявляється у 90% пацієнтів), надлишкова вага, захворювання великих суглобів (артрити) і хребта, ревматизм, нейродистрофічні і судинні розлади, тривалі перевантаження стопи (наприклад, у спортсменів).

Причини розвитку

Як правило, шпори п'ят розвиваються внаслідок вікового зміни обмінних процесів. За даними рентгенологічних досліджень, шпори п'ят виявляються у кожного четвертого людини похилого та старечого віку.

Саме по собі кісткове розростання може ніяк не виявлятися. Характерна симптоматика виникає при приєднанні супутніх розладів: бурситу (запалення синовіальної сумки), періоститу (запалення окістя) і дегенеративно-дистрофічних змін в тканинах, прилеглих до п'яткової шпори.

Розмір п'яткової шпори ніяк не пов'язаний з вираженістю симптомів цього захворювання. Можливо повна відсутність клінічних ознак при кістковому розростанні великих розмірів і втрата працездатності при повному або практично повній відсутності ознак п'яткової шпори за даними рентгенографії.

Симптоми

Спочатку біль виникає під час ходьби. Через деякий час больові відчуття набувають яскраві характерні риси. Пацієнт скаржиться на пекучі, гострі болі, схожі на відчуття цвяха в п'яті, що виникають при початку ходьби (після сну або тривалої перерви) – так звані «стартові болі». У процесі ходьби біль зменшується, а до вечора поступово посилюється.

Біль може набувати стійкий характер і викликати тривалу непрацездатність. Іноді, щоб розвантажити ногу і зменшити больові відчуття, пацієнти з п'яткова шпора змушені пересуватися на милицях.

При огляді області п'яти патологічні зміни, як правило, не виявляються. Визначається болючість при здавлюванні п'яти з боків, тиску на бугор п'яткової кістки або область прикріплення ахіллового сухожилля. В окремих випадках спостерігається омозолелость і незначний набряк п'яткової області.

Лікування

Лікування переважно консервативне. Для ліквідації запальних явищ призначають масаж, ЛФК, фізіолікування (ультразвук, електрофорез, УФО, магнітотерапію, лазерну терапію). Для розвантаження ураженої області хворому рекомендують носити спеціальні ортопедичні устілки. При наполегливому больовому синдромі та неефективності лікування проводять рентгенотерапію.